کباب پز و باربیکیو از سیر تا پیاز - وبلاگ زیمکالا

کباب پز و باربیکیو از سیر تا پیاز

در این مقاله از مجله فروشگاه اینترنتی زیمکالا قصد داریم به بررسی کامل انواع باربیکیو و کباب پز بپردازیم و یک مقایسه اجمالی بین آن ها داشته باشیم. همچنین در مورد اصطلاحات، کاربردها، ویژگی ها و تفاوت هایشان صحبت خواهیم کرد. پس اگر برای شما هم این سوال پیش آمده که باربیکیو چیست یا تفاوت باربیکیو با کباب یا گریل چیست و انواع آن کدام است، تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

کباب پز و باربیکیو از سیر تا پیاز

باربیکیو چیست؟

باربیکیو، Barbecue یا barbeque در واقع یک روش پُخت با استفاده از آتش و دود است که به طور کلی به وسایل یا دستگاه های مرتبط با این روش طبخ و همچنین غذاهای پخته شده به این روش و یا حتی مجالسی که در آن ها غذا با استفاده از این روش طبخ و سرو می شوند نیز گفته می شود. شاید جالب باشد بدانید که در زبان غیر رسمی و روزمره به باربیکیو درانگلستان و آمریکا BBQ، در استرالیا Barbie و در آفریقای جنوبی braai گفته می شود.

تفاوت باربیکیو با کباب و گریل

در مناطق مختف دنیا برای طبخ گوشت، مرغ، ماهی و ... از روش های مختلفی استفاده می شود که به صورت کلی می توان آن ها را به 2 دسته تقسیم کرد :

 1. پُخت با حرارت مستقیم (کباب یا گریل)
 2. پُخت با حرارت غیر مستقیم (باربیکیو)

در روش اول گوشت به صورت مستقیم روی حرارت یا آتش قرار داده می شود، در نتیجه در زمان کوتاه تری طبخ و آماده مصرف می شود، به این روش کباب کردن یا گریل گفته می شود و از ذغال یا گاز برای طبخ استفاده می شود.

روش دوم با استفاده از گرمایش یا حرارت غیرمستقیم و دود و در دمای پایین تری نسبت به کباب کردن انجام می شود که به آن باربیکیو گفته می شود. در این روش عموماً از چوب یا ذغال برای تأمین حرارت استفاده می شود و در غذاهای مناطق آمریکای شمالی بیشتر رواج دارد.

تفاوت باربیکیو با کباب یا گریل

ویژگی پُخت به روش کباب یا گریل

 • زمان طبخ کوتاه تر
 • خشک شدن گوشت

ویژگی پُخت به روش باربیکیو

 • گوشت آبدارتر
 • زمان طولانی تر برای طبخ
 • طعم فوق العاده به ویژه با ذغال

کباب پز و باربیکیو و انواع آن

تا اینجا به صورت اجمالی با انواع روش طبخ و اصطلاحات آن آشنا شدیم. حالا می خواهیم درباره وسایل یا دستگاه های پُخت و پز به این روش ها بیشتر صحبت کنیم. به صورت کلی به هر وسیله ای که امکان طبخ هر نوع گوشت و ... را با حرارت مستقیم برای ما فراهم کند کباب پز و به هر نوع وسیله ای که بتوان با آن به روش دوم و حرارت غیر مستقیم غذا آماده کرد، باربیکیو می گوییم.

این دستگاه ها را می توان بر اساس منبع حرارت یا سوخت، مواد به کار رفته در ساخت و همچنین کاربرد آن ها دسته بندی کرد که در ادامه به بررسی آن ها خواهیم پرداخت.

انواع باربیکیو و کباب پز

انواع کباب پز و باربیکیو بر اساس سوخت

برای تأمین حرارت لازم می توان از گاز، ذغال یا حتی برق استفاده کرد که بر این اساس 6 مدل دستگاه در بازار وجود دارد :

 1. کباب پز گازی
 2. کباب پز ذغالی
 3. کباب پز برقی یا گریل برقی
 4. باربیکیو گازی
 5. باربیکیو ذغالی
 6. باربیکیو برقی

کباب پز گازی

در این نوع کباب پز ها از گاز به عنوان سوخت استفاده می شود که می توان از گاز شهری یا کپسول گاز استفاده کرد و از مزایای آن می توان به سهولت در استفاده، عدم نیاز به تهیه ذغال و دردسرهای روشن کردن آن، نظافت راحت تر به دلیل عدم استفاده از ذغال و تولید خاکستر اشاره کرد.

کباب پز ذغالی

در این مدل از ذغال برای تهیه آتش و به عنوان منبع سوخت استفاده می شود. در دسترس ترین و پُر کاربرد ترین مدل کباب پز گازی که در بین ما ایرانی ها رواج دارد همان منقل های ارزان و موجود در بازار است. مهم ترین ویژگی تهیه کباب با ذغال نیز طعم بی نظیر و فوق العاده آن نسبت به گاز است. دیگر ویژگی مهم آن عدم نیاز به گاز شهری یا کپسول، قابلیت حمل و استفاده در هر مکان مناسبی می باشد.

کباب پز برقی یا گریل برقی

پیشرفت تکنولوژی به کباب پز ها نیز سرایت کرد و امروزه مدل های برقی آن نیز در بازار وجود دارند و از المنت های برقی جهت تأمین حرارت استفاده می کنند که البته بیشتر تحت عنوان گریل برقی یا باربیکیو برقی شناخته می شوند، چرا که همانطور که در ابتدای مقاله اشاره شد، در اصل روش کباب کردن باید با آتش مستقیم باشد، به طوری که کباب در میان شعله های آتش قرار گیرد. یکی از مزیت های این مدل قابلیت تنظیم دما در اکثر مدل هاست.

کباب پز برقی، منقل برقی، باربیکیو و گریل برقی

باربیکیو گازی

در انواع باربیکیو های گازی، از گاز به عنوان سوخت اصلی استفاده می شود. البته برخی از مدل های باربیکیو گازی علاوه بر گاز قابلیت استفاده از ذغال بعنوان سوخت را نیز دارا می باشند. استفاده آسان، عدم نیاز به تهیه ذغال و روشن کردن ذغال با تکنیک های خاص و نظافت آسان تر به جهت عدم تولید خاکستر و هزینه کمتر گاز نسبت به ذغال از مزیت های این مدل ها می باشد.

باربیکیو ذغالی

طعم واقعی باربیکیو در طبخ با ذغال به دست می آید و همانطور که در ابتدای مقاله نیز اشاره شد، اصل روش طبخ باربیکیو در واقع با حرارت ذغال و دود حاصل از آن به صورت غیر مستقیم می باشد. به جرأت می توان گفت خوشمزه ترین طعم گوشت یا هر ماده غذایی دیگر در این روش طبخ دودی ذغالی به دست می آید و یک مزه فوق العاده را برای شما به ارمغان می آورد.

باربیکیو برقی

چون این مدل خیلی رواج ندارد و طبق تعاریف، روش طبخ باربیکیو واقعی باید با آتش و دود و ترجیحاً ذغال باشد، از توضیح بیشتر در این قسمت پرهیز می کنیم و به توضیحات مختصر بالاتر در بخش کباب پز و گریل برقی بسنده می کنیم.

انواع کباب پز و باربیکیو بر اساس متریال

باربیکیوها و کباب پز ها را بر اساس نوع مواد و متریال به کار رفته در ساخت آن ها می توان به دسته های زیر تقسیم کرد :

 1. کباب پز فلزی
 2. کباب پز آجری
 3. کباب پز سنگی یا کباب پز گابیونی
 4. باربیکیو فلزی
 5. باربیکیو آجری
 6. باربیکیو گابیونی یا باربیکیو سنگی

باتوجه به اینکه در این بخش مواد به کار رفته در ساخت دستگاه مد نظر ما قرار دارد استثناً باربیکیو و کباب پز را یکی فرض کرده و یکجا به توضیح آن ها خواهیم پرداخت :

انواع باربیکیو و کباب پز گازی و ذغالی

کباب پز فلزی، باربیکیو فلزی

همانطور که از نامشان پیداست از فلزات در ساخت بدنه و قطعات آن ها استفاده می شود که با توجه به برند و شرکت سازنده، قیمت و کیفیت دستگاه جنس های مختفی دارند، در برندهای با کیفیت و معتبر معمولاً از فولاد با کیفیت برای ساخت آن ها استفاده می شود که البته برخی برندهای معتبر تولید کننده، برای نما و زیبایی دستگاه از مواد دیگری مانند استیل یا ترموود در سایر قسمت های بدنه نیز استفاده می کنند.

از ویژگی های بسیار بارز این دسته قابلیت جابجایی دستگاه و نظافت بسیار آسان آن نسبت به سایر مدل ها می باشد. این مدل ها را به راحتی می توان در همه جا مانند بالکن (در صورتی که مغایر قوانین و ایمنی آپارتمان یا برج نباشد)، روف گاردن، حیاط و ... استفاده کرد.

کباب پز آجری، باربیکیو آجری

از انواع آجر برای ساخت این دسته استفاده می شود و معمولاً در قسمتی از بالکن آپارتمان یا حیاط باغ یا ویلاها و در برخی موارد در روف گاردن ویلا ها طراحی و اجرا می شوند.

کباب پز و باربیکیو آجری

کباب پز گابیونی، باربیکیو گابیونی

در این مدل ها با استفاده از سیم های فلزی سبدهایی به شکل توری ساخته می شود و داخل آن را با انواع سنگ های مختلف به شکل های گوناگون پُر می کنند. مدل های گابیونی نیز عموماً در گوشه ای از حیاط باغ یا ویلا و یا حتی در برخی روف گاردن ها طراحی و ساخته می شوند.

کباب پز و باربیکیو گابیونی

انواع کباب پز و باربیکیو بر اساس کاربرد

نوع دیگری از دسته بندی این محصولات بر اساس کاربردشان می باشد که به 2 دسته کلی باغی و آپارتمانی تقسیم تقسیم می شوند. در این دسته بندی نیز چون هدف ما بررسی دسته بندی این محصولات بر اساس نوع و مکان استفاده می باشد، باربیکیو و کباب پز را یکی فرض می کنیم.

 1. باربیکیو باغی (کباب پز باغی)
 2. باربیکیو آپارتمانی (کباب پز آپارتمانی)

باربیکیو باغی، کباب پز باغی

این دسته دارای ابعاد بزرگتر و البته قابلیت های بیشتر می باشند و همانطور که از نامشان پیداست در حیات ویلا، باغ و روف گاردن استفاده می شوند.

باربیکیو باغی

باربیکیو آپارتمانی، کباب پز آپارتمانی

دارای ابعاد کوچک تر نسبت به نوع قبل که قابلیت نصب و به کار گیری در بالکن یا تراس آپارتمان ها را دارند. نکته بسیار مهم در مورد استفاده از باربیکیو یا کباب پز در بالکن یا تراس این است که قبل از خرید حتماً باید شرایط ایمنی ساختمان و قوانین حاکم بر آن را بررسی نمایید و یا با مدیریت ساختمان خود مشورت کنید.

استفاده از باربیکیو و کباب پز و نکات مهم آن

جهت حفظ سلامتی خود و همچنین افزایش طول عمر دستگاه نکات زیر را مد نظر قرار دهید :

 • از تمیز بودن دستگاه قبل از استفاده اطمینان حاصل نمایید.
 • پس از استفاده از باربیکیو آن را کاملاً تمیز نمایید و قسمت های قابل شستشو را خوب بشویید.
 • جهت جلوگیری از فساد مواد غذایی، گوشت، مرغ، ماهی و ... را قبل از مصرف در یخچال نگهداری نمایید.
نظافت باربیکیو و نکات استفاده از باربیکیو

سخن پایانی

اگر از لحاظ بودجه در مضیقه هستید، برای درست کردن کباب نگران نباشید، چرا که تهیه یک منقل ساده کافیست و یا حتی استفاده از چند آجر و چیدن آن ها کنار هم کار شما را راه می اندازد. برای باربیکیو نیز اگر دست به آچار باشید می توانید با کمی خلاقیت برای خود یک باربیکیو درست کنید.

ولی اگر به دنبال تهیه یک کباب پز یا باربیکیو حرفه ای هستید، ما در فروشگاه اینترنتی زیمکالا مجموعه ای از بهترین و با کیفیت ترین آن ها را با تخفیف های ویژه و قیمت های فوق العاده برای شما فراهم کرده ایم که می توانید آن ها را از اینجا مشاهده نمایید. پس برای خرید انواع کباب پز و باربیکیو، باربیکیو ذغالی، کباب پز گازی، باربیکیو باغی و باربیکیو آپارتمانی و نیز مشاهده قیمت باربیکیو و بهترین باربیکیو های بازار از زیمکالا اینجا کلیک کنید. در صورتی که نیاز به راهنمایی بیشتر داشتید می توانید از بخش تماس با ما یا شماره های پشتیبانی ذکر شده در پایین همین صفحه با ما در ارتباط باشید.